Kącik przyrody jest ważnym elementem dekoracyjnym i dydaktycznym
w przedszkolu, dzięki stałym zmianom w kąciku dzieci poznają pory roku, potrafią je wyróżnić i scharakteryzować. Dzięki kącikowi przyrody udaje się dzieciom ukazać walory estetyczne przyrody, rozwijać w nich umiejętności poznawcze, oraz kształtować opiekuńczą postawę wobec różnych roślin, zwierząt i środowiska.
Dlatego też, przez kilka dni dzieci z przedszkola zakładały swój zielony ogródek.
Te dzieci, które mają działki ogrodnicze, przynosiły do przedszkola gałązki drzew
i krzewów owocowych: jabłoni, gruszy, śliwy, brzoskwini, czereśni, wiśni, czerwonej
i czarnej porzeczki, agrestu. Gałązki zaznaczyliśmy – malując na karteczkach owoc drzewa bądź krzewu, przywiązaliśmy je kolorową wstążeczką i wstawiliśmy do wazonów z wodą. Po kilkunastu dniach dzieci odkryły, że pączki na gałązkach pogrubiały, pojawiły się zielone listki, a nawet białe i różowe kwiatki.
Kolejnym etapem założenia zielonego ogródka było przygotowanie ziemi w doniczkach i sianie nasion warzyw i kwiatów. W tym roku przedszkolaki wspólnie sadziły cebulę i pomidory oraz siały nasiona pietruszki i rzeżuchy. Posialiśmy również zboże i założyliśmy hodowlę fasoli. Jedne nasiona wsadziliśmy wprost do ziemi, a drugie na gazie, zanurzonej w słoiku z wodą. W ten sposób dzieci obserwują różnicę w ich kiełkowaniu i wzroście.
Część hodowli pomidorów dzieci zabrały do domu aby tam dalej opiekować się nimi.